Dlaczego warto zaprzyjaźnić się ze sztangą?

Sztangi, jako sprzęt sportowy, doskonale uzupełniają trening siłowy, ale nie tylko. Ćwiczenia z wykorzystaniem sztang mają bardzo dobry wpływ na zdrowie i ogólne samopoczucie. Mogą z nich korzystać zarówno osoby bardziej zaawansowane sportowo, jak i początkujący. Co, ważne są to urządzenia uniwersalne, można je wykorzystać na wiele sposobów i dzięki temu zaangażować do pracy praktycznie każdą cześć ciała.

Efekty ćwiczeń ze sztangą:

  • Wzmocnienie i rozbudowa mięśni. Ćwiczenia ze sztangą skutecznie pomagają w rzeźbieniu sylwetki. Sztangi są odpowiednie zarówno dla mężczyzn, których celem zazwyczaj jest przyrost masy mięśniowej, jak i dla kobiet, które z kolei dążą do szczupłej sylwetki i silnego, jędrnego ciała.
  • Wiele osób błędnie interpretuje, iż ćwiczenia ze sztangą wyłącznie służą budowaniu mięśni. Nic bardziej mylnego. Sztangi (https://www.marbo-sport.pl/pol_m_Gryfy-i-obciazenia-951.html), dzięki zmuszeniu do pracy wielu mięśni, spalają mnóstwo kalorii i przyczyniają się do redukcji poziomu tkanki tłuszczowej. Zatem spokojnie mogą się znaleźć w planie treningowym osób, które przede wszystkim chcą schudnąć.
  • Warto wiedzieć, że rozbudowane mięśnie zabezpieczają nasze stawy co pozwala uniknąć wielu kontuzji.
  • Regularne ćwiczenia z obciążeniem wzmacniają także układ kostny, co z kolei zmniejsza ryzyko wystąpienia osteoporozy. Ponadto mięśnie pomagają utrzymać szkielet we właściwej pozycji. Jak wiadomo właściwa postawa zapewnia właściwe krążenie krwi i zachowanie właściwego balansu. Jednak osoby ze znacznymi wadami postawy, powinny swój trening skonsultować ze specjalistą – trenerem personalnym lub fizjoterapeutą.
  • Poprawa samopoczucia. Każda forma aktywności fizycznej, jest wyzwaniem, które wymaga pokonywania swoich słabości. Zatem to ćwiczenie nie tylko ciała ale i charakteru. Ponadto widoczne efekty ćwiczeń, dają wiele satysfakcji i stanowią zastrzyk motywacji do działania. Samoakceptacja z pewnością przekłada się na pewność siebie i ma wpływ na wiele sfer życia.

Popularne ćwiczenia ze sztangą

Przede wszystkim sztanga umożliwia wykonywanie ćwiczeń w wariantach dostosowanych do indywidualnego celu. Wiele z tych ćwiczeń będzie angażowało jednocześnie wiele mięśni. Co, ważne można wybrać typ sztangi i modyfikować jej obciążenie zgodnie z własnymi możliwościami. Jednym z najpopularniejszych ćwiczeń z wykorzystaniem sztang jest martwy ciąg. Jest niezwykle skuteczny i angażuje prawie każdy mięsień w ciele. Kolejnym popularnym i zalecanym wszystkim ćwiczeniem jest przysiad ze sztangą. Jest ruchem złożonym, angażującym do pracy między innymi mięśnie nóg, brzucha oraz pośladków. Równie popularnym ruchem z wykorzystaniem sztangi jest tak zwane wyciskanie. Z kolei ten ruch to doskonały sposób na rozbudowę górnych partii ciała m.in. barków, klatki, pleców oraz mięśni ramion.

People obraz autorstwa prostooleh - www.freepik.com